Iwona Rostkowska
O mnie Rysunki Koci swiat Ksiazki Wiersze Piosenki Sklepik Kontakt

Czas aniołów :: Orris

Czas aniołów

"Czas aniołów" to zbiór trzech opowiadań (ukazał się w 2012 r.), w których motywem wspólnym jest anioł, pojawiający się za każdym razem w innej roli - metaforycznie, metafizycznie i potocznie, zwyczajnie. Opowiadane historie odwołują się do trzech uniwersalnych wartości: wolności, miłości i braterstwa. "Zofia", "Ewa" i "Anka" - każdej z opowieści tryptyku patronuje obraz.

"Zofii" - "W zielonym Bugatti" Tamary Łempickiej - to wolność
"Ewie" - "Aniele, pójdę za tobą" Jacka Malczewskiego - to miłość
"Ance" - "Zabawy dziecięce" Petera Breughla - to braterstwo (Nawiasem mówiąc, to historia dzieciństwa Anki z epilogu "Orris")

Fragmentami tego ostatniego inspirowali się, w 2009 roku twórcy poetyckiej opowieści o legnickich podwórkach, prezentowanej w prologu drugiej edycji międzynarodowego festiwalu teatralnego "Miasto" pt. "Puszka Pani Dory", który powstał we współpracy Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy i legnickiego teatru.

"(...) Najciekawsze momenty u Rostkowskiej zauważyć można wtedy, gdy pochyla się nad rodzinnym miastem, miejscem szczególnym, trudnym i tajemniczym. (...) Rostkowska najżywsza, najsprawniejsza i najbardziej autentyczna jest w zwrotach ku dzieciństwu, w którym wyszukuje pierwszych skaz składających się na doroślenie. Jest ciekawską twórczynią, wszędobylską – mocuje się ze wszystkimi przedziałami życia, przede wszystkim kobiet (interesująca jest Zofia, historia emancypacji wdowy, byłej żony przy mężu – być może te poszukiwania doprowadziły Rostkowską do nauki rysunku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Legnicy). Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że to, co najważniejsze, Rostkowska mówi przy wypowiadaniu historii „z dzieciństwa” (podobnym tropem poszła Joanna Bator w wałbrzyskich opowieściach). Temu pisaniu „z dzieciństwa” kibicuję i mam nadzieję na więcej." - napisala w recenzji w Miesięczniku Literackim Lampa, Anna Marchewka"

Przeczytaj fragmenty >>>

Książka do kupienia w sklepiku >>>

Orris

Powieść wydana w 2007 roku i ponownie na prośbę czytelników w 2009 i 2018. Wydanie III jeszcze cieplutkie;) Magicznie wędrująca wśród nich i którzy ciągle na nowo o nią pytają.

Rzecz dzieje się w Paryżu, a właściwie w Legnicy… Książka powstała trochę przypadkowo, dla zabicia nudy.  Siedząc w Galerii "Czarny kot", do której początkowo prawie nikt nie zaglądał, z obawy, że trzeba będzie kupić bilety wstępu, wymyśliłam historyjkę, której rozbudowanie mnie wciągnęło. Nigdy nie myślałam o jej druku. Namówiła mnie do tego moja polonistka z liceum Pani Antonina Jaz. Promocja pierwszego wydania odbyła się w Kawiarni Modjewska przy legnickim teatrze.

Recenzję "Orris", zamieszczoną w Miesięczniku Literackim "Lampa" w 2007 roku,  Pani Anna Marchewka chciała nawet początkowo zatytułować "Pachnidło". Związek irlandzkiej rzeźbiarki, która w rezultacie okazuje się zupełnie kimś innym i francuskiego krytyka sztuki, owiewa fiołkowy zapach - zapach orris. Moja opowieść o meandrycznym związku Elen Green i Paula Balarda się toczy: "... chwilami chce się nią (książką) rzucić o ścianę, chwilami trzeba zlapać się za glowę, ale kiedy wychodzi na jaw, kto snuje tę opowieść - zaczynają rozlegać się z cicha pomruki uznania".

"(…)subtelne, paryskie treści, czyli tekst elegancko napisany, w którym metafizyka i cielesność znają wzajemną miarę" – napisał Jan Stolarczyk (Wydawnictwo Dolnośląskie).

Przeczytaj fragmenty >>>

Książka do kupienia w sklepiku >>>

 

©2013 Copyright :: Zastrzeżenia prawne :: Podziękowania :: Mapa strony