Iwona Rostkowska
O mnie Rysunki Koci swiat Ksiazki Wiersze Piosenki Sklepik Kontakt

O mnie :: Teksty o sztuce :: Galeria "Czarny kot" :: Plenery "Osetnica" :: Kronika ALO :: W mediach :: Inni o mnie

"Droga Pani Profesor!
Dziękuję Pani za popołudniowe wykłady o sztuce utkane misternie z refleksji nad czasem i pięknem, za inspirację do tworzenia własnej rzeczywistości, za pokazanie mi takiego świata, w którym od dat i terminologii ważniejszy jest zachwyt i czułe spojrzenie...
Dziękuję za wyrozumiałość, za wsparcie, za cierpliwość..."
Natalia Wleklik (12.2012)

"W podzięce za zachęcanie do myślenia tak dobrze i uczciwie, jak  tylko to możliwe spełnienia najskrytszych  marzeń" - klasa III gimnazjum (10.2013)

"Granice" - uczniów ALO w Galerii Satyrykon (01.2014) - zobacz relację

Uczę wiedzy o kulturze, historii sztuki i plastyki, prowadzę też zajęcia artystyczne. Uczestniczę jako opiekun i prowadzący zajęcia podczas wyjazdów edukacyjnych z młodzieżą (Berlin zdobyty! >>>). Prowadząc w latach 2005-2011 koło z historii sztuki 24 moich uczniów osiągnęło sukcesy na etapie okręgowym i ogólnopolskim w Olimpiadzie Artystycznej (sekcja historia sztuki), będąc jej finalistami, finalistami z wyróżnieniem, laureatami, łącznie ze zdobyciem pierwszego miejsca w Polsce a średnia procentowa zdawalność matury z historii sztuki przygotowywanych przez mnie uczniów, między rokiem 2005 a 2012 wynosiła 98%.
W roku akademickim 2012/13 prowadziłam zajęcia z rysunku na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Przygotowuję młodzież do olimpiad, matury i egzaminów wstępnych z przedmiotu "Wiedza o kulturze" oraz historii sztuki. Udzielam także korepetycji w tym zakresie oraz lekcji rysunku. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy.

Olimpijczycy:

Udało mi się wprowadzić do I LO i ALO w Legnicy Olimpiadę Artystyczną, którą reaktywowałam w I LO po latach, bo sama jestem jej laureatem szczebla centralnego. Od 2005r., prowadząc zarówno lekcje wiedzy o kulturze jak i koło z historii sztuki, jako zajęcia popołudniowe,  kolejno:
- w roku szkolnym 2004/5, do etapu okręgowego we Wrocławiu dotarli Marta Bronowicka, Karolina Rutka i Tomasz Ratajczyk,  który na etapie centralnym został laureatem I miejsca w Polsce. 
- w roku szkolnym 2005/2006 r. do etapu okręgowego dostali się ponownie Marta Bronowicka, Justyna Belos i Sebastian Plewiński.
-  w  roku szkolnym 2006/7 ponownie Sebastian Plewiński i Marta Kuczma byli uczestnikami zmagań okręgowych tej olimpiady.
-  w kolejnym, 2007/8 Martyna Kurkowska i  Aleksandra Lubieniecka, która zajęła II w okręgu i  otrzymała tytuł  finalistki z wyróżnieniem etapu  centralnego tej olimpiady w Warszawie.
-  roku szkolnym 2008/9 ponownie Martyna Kurkowska, Sylwia Wojtków i Joanna Szlempo, która zajęła II miejsce na etapie okręgowym i  dotarła do finału olimpiady w Warszawie. W tym roku do olimpijczyków z I LO dołączyły także uczennice z Liceum Akademickiego, w którym uczę. Były to: Katarzyna Skowron i Paulina Piwowarczyk
- w roku szkolnym 2009 /2010 ponownie Joanna Szlempo, która zajęła II miejsce na etapie okręgowym we Wrocławiu, a na szczeblu centralnym otrzymała tytuł finalistki z wyróżnieniem.
- w roku szkolnym 2010/11  trzy uczennice: Dagmara Ozimek, Dagmara Krepska i Anna Sowińska zakwalifikowały się do etapu okręgowego we Wrocławiu.
- w roku szkolnym 2011/12 do etapu okręgowego dotarło pięć uczennic: Anna Sowińska, Dagmara Krepska, Anna Gałuszka, Natalia Wleklik i Olga Skiba, która już na nim reprezentowała liceum z Lubina. Dagmara Krepska zajęła II miejsce na etapie okręgowym i przeszła do finału ogólnopolskiego uzyskując w nim tytuł finalisty Olimpiady.

Nie wliczając uczniów etapu szkolnego Olimpiady Artystycznej, w jej etapie okręgowym i ogólnopolskim sukcesy odnosiło 16 moich uczniów   I LO i ALO w Legnicy, a  łącznie w etapie okręgowym i ogólnopolskim w latach 2005/2012, uczniów, którzy powtarzali udział w kolejnym roku  było aż dwudziestu czterech.  Za tę pracę otrzymałam od Komitetu Głównego Olimpiady Artystycznej oraz od Stowarzyszenia Przyjaciół Olimpiady Artystycznej nagrodę, a z okazji XXX–lecia Olimpiady Artystycznej, dyplom honorowy, gratulacje i podziękowania. W związku z ruchem Olimpiad przedmiotowych, za "wybitne osiągnięcia w pracy z młodzieżą uzdolnioną dla nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy" otrzymałam w roku 2005 "List gratulacyjny" od Wojewody Dolnośląskiego, Pana Stanisława Opatowskiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani Teresy Kalety. W roku 2008 taki sam "List gratulacyjny dla nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy" od Wojewody Dolnośląskiego, Pana Rafała Jurkowlańca i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani Beaty Pawłowicz. W 2010 roku od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani Beaty Pawłowicz, ponowne gratulacje  dla nauczyciela I Liceum w Legnicy za "sukcesy osiągnięte przez uczniów w olimpiadach, konkursach i turniejach", a także gratulacje od Prezydenta Miasta Legnicy Pana Tadeusza Krzakowskiego za  bezpośrednią opieką pedagogiczną nad  Joanną Szlempo. W 2012 r. ponownie od Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani Beaty Pawłowicz "List gratulacyjny dla nauczyciela I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy".

Wyjazdy edukacyjne z młodzieżą:

W ramach tej współpracy z dwoma kolejnymi klasami humanistycznymi prowadzonymi przez Pana Tomasza Dziurzynskiego,  w  latach 2005-2008, 2008-2011 oraz w roku szkolnym 2011/12 i 2012/13, w związku z edukacją regionalną i rozszerzoną edukacją kulturową, z każdą z klas zrealizowaliśmy następujące projekty międzyprzedmiotowe:
1. Śląska sztuka gotycka,
2. Perły sztuki barokowej na Dolnym Śląsku,
3. Kultura artystyczna Legnicy,
4. Obóz naukowy na Żeromszczyznę (Góry Świętokrzyskie, Czarnolas, Puławy, Kazimierz Dolny, Kielce) w zakresie którego uczniowie poznawali min. sztukę klasycyzmu i romantyzmu podczas realizowania mojego pomysłu autorskiego pt.: "Warsztaty architektoniczne w Puławach", (zbiory Muzeum Narodowego w Kielcach - Pałac Biskupi z naciskiem na znakomite malarstwo polskie  XIX w, czy architekturę polskiego manieryzmu w Kazimierzu Dolnym).
5. Obóz naukowy "Młoda Polska w literaturze i sztuce" do Krakowa i Zakopanego, podczas którego  uczniowie zapoznawali się min. z założeniami stylu zakopiańskiego i twórczością artystów Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera, w tym z techniką drzeworytu japońskiego, będącego w zbiorach muzeum Mehoffera, oraz twórczością   artystów współczesnych w galerii Władysława Hasiora.
6. Wyjazd edukacyjny do Włoch : "U źródeł kultury Śródziemnomorskiej", na którym omawialiśmy renesansową kulturę Florencji, antyczną i barokową kulturę Rzymu, Padwy, Werony i Wenecji a także sztukę Asyżu. Poznawali też zbiory muzeum watykańskiego.
7. Wyjazd edukacyjny "Kultura artystyczna Francji i Hiszpanii XIX i XX w." z naciskiem na nowoczesne zjawiska w kulturze i sztuce takie jak impresjonizm i neoimpresjonizm, (muzeum sztuki XIX w. w  St. Tropez), twórczość  najwybitniejszych postimpresjonistów: van Gogh, Cezanne i Gauguine w Arles, z  surrealizmem i twórczością Salvadora Dalego w Figueres. W zakresie naszych zajęć było także Carcassonne i historia zamków Katarów, Barcelona i twórczość Antonio Gaudiego w kontekście sztuki i kultury secesji i architektury współczesnej, a także dzieła Jeana Miro. W zakresie historii filmu -  Cannes - światowa stolica kina.

W ramach współpracy z innymi klasami, których wychowawcy  zaproponowali mi poprowadzenie zajęć edukacyjnych podczas wyjazdów ich klas:
1. Współpraca z klasą Pani Renaty Zając i w 2007 r. wyjazd do Paryża  podczas którego realizowaliśmy  zajęcia edukacyjne w formie projektu wraz z nauczycielem historii Panią Joanną Piskorską-Gomoliszek, dotyczące artystycznej kultury Paryża XIX i pocz. XX w. i stylu gotyckiego, sztuki współczesnej w centrum Pompidou., w którym uczniowie zapoznali się z najlepszymi przykładami sztuki nowoczesnej. Poznali przykłady na to, co sugeruje podstawa programowa – sztukę w przestrzeni publicznej i takie formy jak: happening i performance (poprzez media), instalację artystyczną, land art – sztuka z natury i w naturze, czy  graffiti i vlepka. Uczniowie pracowali z kartą pracy także poznając zbiory Luwru, a w Wersalu, tematem był absolutyzm XVII w. w  Europie na przykładzie rządów Ludwika XIV. Zajęcia dotyczyły  (cech sztuki baroku na przykładzie pałacu i ogrodu).
2. Współpraca z klasą Pana  Marka Daczkowskiego i  w 2008 r. wyjazd edukacyjny do Grecji i Włoch. Przedmiotem zajęć była kultura antyku i Bizancjum i ich starcie w sztuce i kulturze Wenecji. Zaprezentowanie uczniom najlepszych przykładów w Atenach, Salonikach i w Wenecji właśnie,  pokazujących  mieszanie kultur i wzajemny wpływ na siebie kultury zachodu i wschodu, prawosławia i religii katolickiej,  odmienności i podobieństw zachowań kulturowych  na przykładzie najbardziej  reprezentatywnych  dzieł sztuki i ich funkcjonowania w obiegu społecznym. Tematem zajęć były w muzeum w Salonikach bizantyjskie ikony i technika ich pisania.
3. Współpraca z klasą geograficzno-turystyczną Pana Waldemara Małka, w której uczyłam wiedzy o kulturze. W 2009 r. wyjazd edukacyjny do Drezna – kultura i zabytki Drezna, zbiory Galerii Starych Mistrzów. Ponownie praca z kartą pracy, do opracowania której wcześniej przygotowywałam uczniów na specjalnych zajęciach dodatkowych. Te zajęcia dotyczyły głównie europejskiego malarstwa baroku i zostały zaproponowane klasie w czerwcu. Klasa pojechała do Drezna dzień przed końcem roku szkolnego!
4. Współpraca z klasą architektoniczną Pana Roberta Wójcickiego w 2010 r. i wyjazd edukacyjny "Architektura schronisk górskich", podczas którego realizowane były wspólne zajęcia z geografii biologii i sztuki. W ramach wspólnego projektu uczniowie poznali styl tyrolski i niektóre aspekty kultury Śląska.
5. Wyjazdy edukacyjne "W poszukiwaniu źródeł kultury Śródziemnomorskiej" i "Kultura artystyczna Francji i Hiszpanii" powtarzane były w latach 2010/11 i 2011/12 z młodzieżą z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego, gdzie obecnie pracuję jako nauczyciel wiedzy o kulturze.

 

©2013 Copyright :: Zastrzeżenia prawne :: Podziękowania :: Mapa strony